Mulčēt vai nemulčēt?
Priežu mizu mulča kļuvusi par vienu no modīgākajiem materiāliem dārzos. Vai ar to drīkst mulčēt visus augus – puķes, ogulājus, augļu kokus? Cik biezu kārtu likt? Kādi ir mulčēšanas plusi, kādi mīnusi?
Vēl pirms pārdesmit gadiem priežu mizas nevienam nebija nevajadzīgas un tās sapuva vai tika sadedzinātas. Toties tagad mizas iegādājas uzņēmumi, kas tālāk tās pārstrādā par kvalitatīvu mulčējamo produktu.
Kā ražo mulču?
“Priežu miza, kas atrodas kokzāģētavās un ko var sabērt maisos, nodēvējot to par mulču, vēl nav mulča,” saka “Basteji” īpašnieks. Viņa vadītā saimniecība priežu mizas mulču rūpnieciski ražo jau kopš 1997.gada. Darbojoties šajā sfērā ir iegūta liela pieredze, kas ir par pamatu jaunu produktu izstrādei un esošo produktu pilnveidošanai. Regulāri tiek uzlabotas ražošanas tehnoloģijas, saņemti nepieciešamie sertifikāti un atļaujas, veiktas regulāras kvalitātes kontroles, lai saražoto produkciju varētu lietot bioloģiskajā lauksaimniecībā, augļu dārzos, kā arī kopš 2015.gada ar to aprīkot bērnu rotaļu laukumu segumus. Produkcija tiek realizēta Latvijā, Baltijā un eksportēta, galvenokārt, uz Austrumu valstīm, Krieviju un Eiropas Savienības valstīm.
Basteji īpašnieks uzsver, ka priežu miza ir tikai izejviela. Par kvalitatīvu mulču tā kļūst sarežģītā ražošanas procesā – vispirms tā tiek attīrīta no piemaisījumiem (melnzemes, akmeņiem, koksnes, jo parasti, nomizojot priedes, pie mizas paliek diezgan daudz koksnes), pēc tam – sasmalcināta un frakcionēta. “Basteji” tirgū piedāvā dažādu veidu saražoto produkciju – sākot no augļkoku dārziem paredzētās priežu mizu mulčas, kur koksnes piemaisījums ir augstāks, beidzot ar visaugstākās kvalitātes jeb premium mulču, kurā faktiski nav koksnes piemaisījumi un tā ir ar izcilu vizuālo izskatu.
Cik rupju izvēlēties mizu mulču?
“Basteji” ražo septiņu dažādu frakciju priežu mizu mulču – sākot no minimulčas, kuras lielums ir 0-5mm un beidzot ar frakciju 30-80mm, kas ir pieauguša cilvēka plaukstas lielumā. Ražotājs uzsver – labvēlīgās priežu mizu mulčas īpašības nav atkarīgas no frakcijas, jo tās galvenā funkcija – trūdot bagātina augsni ar mikroelementiem un organiku, kas nepieciešams augiem. Tā, pretstatā salmu mulčai, skaidām vai krāsotai šķeldai, augsnē neizmaina pH līmeni un nesamazina slāpekļa daudzumu. Kā nākošā svarīgā funkcija ir augsnes temperatūras stabilizācija sakņu sistēmā, tādejādi pasargājot augus no temperatūras svārstībām radīta stresa, un nodrošina un uztur optimālu mitruma režīmu augsnē, aizkavē nezāļu attīstību; ierobežo dažādu slimību izplatību.
Papildus tam mizu mulča veido 100% dabīgu un lielisku dekoratīvu izskatu.
Īpašnieks skaidro – dažādiem augiem ir dažādas prasības kā piemēru minot mulčas pielietojumu rozēm. Sadarbībā ar vietējiem un ārvalstu zinātniekiem un dārzkopjiem tika veikti ilggadēji pētījumi par piemērotāko frakciju rozēm un secināts – ja rozēm tiks izmantota pārāk rupja mulča, tajā no rudens līdz pavasarim var iemājoties peles vai citi grauzēji; ja par smalku – mulča sablīvēsies, savukārt rozēm ir nepieciešama laba augsnes aerācija. Ne mazāk svarīgs ir vizuālais efekts – maza vasaras puķīte starp plaukstas lieluma mulču neizskatīsies proporcionāli. Skaistu vizuālo efektu var panākt tikai ar piemērota rupjuma mulču.